Ana sayfa > Bilgi > İçerik
Bellek köpüğünün tarihi
- Jul 27, 2017 -

tarih

Bellek köpüğü, 1966 yılında NASA'nın Ames Araştırma Merkezi tarafından uçak yastıklarının güvenliğini geliştirmek için bir sözleşme ile geliştirildi. Ames bilim adamı Chiharu Kubokawa ve Stencel Aero Engineering Corporation'ın Charles A. Yost bu projeye önemli katkı sağladılar. Sıcaklığa duyarlı bellek köpüğünün başlangıçta "yavaş yaylı köpük" olarak anıldığı; Yost ona "temper köpük" dedi. [2] Gazın bir polimer matrisine beslenmesiyle oluşturulmuş olan köpük, basınca karşı eşleşen, yavaşça orijinal haline geri dönen açık hücreli bir katı yapısına sahiptir. [3]

Yost daha sonra Dynamic Systems Inc.'i köpek ürünlerini ticarileştirmek için NASA ile birlikte kurdu; hem X-ray masa pedleri hem de Amerikan / Kanada futbol kaskı gömlekleri gibi spor ekipmanları gibi tıbbi ekipmanlarda. Dynamic Systems, Becton'a bellek köpük ürünleri sattıktan sonra, ürün yelpazesi genişletildi.

NASA, 1980'lerin başında kamusal alana bellek köpüğü çıkardığında, Fagerdala World Foams , köpükle çalışmak isteyen az sayıdaki şirketten biriydi; çünkü üretim süreci zor ve güvenilmez kaldı. Onların 1991 ürünü, " Tempur-Pedic İsveçli Şilte" sonunda şilte ve yastık şirketi Tempur World'e açtı.

Bellek köpüğü daha sonra tıbbi ortamlarda kullanıldı. Örneğin, hastanın sağlıksız bir süre yataktan sabit bir şekilde yatarak durması gerektiği durumlarda yaygın olarak kullanılmıştır. Vücut bölgelerinin bir kısmı üzerindeki basınç, bölgedeki kan akışını zayıflattı ve baskı yaraları veya kangrene neden oldu. Bellek köpük şilteler bu tür olayları önemli ölçüde azalttı. [2] Bellek köpüğünün fibromiyaljiyle bağlantılı ağrı şiddetini azalttığı iddiası da ortaya çıkmıştır.

Bellek köpüğü başlangıçta, yaygın kullanım için çok pahalıydı, [ citation needed ] ama daha ucuz oldu. En yaygın kullanım alanları minder, yastık, ayakkabı ve battaniyedir. Tekerlekli sandalye minderi, hastane yatağı yastıkları ve uzun süreli ağrı veya postür sorunları olan insanlar için dolgu gibi tıbbi kullanımları vardır; Örneğin, bellek köpük servikal yastık kronik boyun ağrısını hafifletebilir. Isı tutan özellikleri, eklenen sıcaklığın ağrıyı azaltmasına yardımcı olan bazı ağrı hastalarına yardımcı olabilir. [ Citation needed ]

Ne yazık ki, ısı tutan özellikler de minder ve yastıklarda kullanıldığında bir dezavantaj olabilir, bu nedenle ikinci nesil bellek köpüğünde şirketler nefes alma kabiliyetine daha iyi yardımcı olacak açık hücreli yapı kullanmaya başladılar. 2006 yılında üçüncü nesil bellek köpüğü piyasaya sürüldü. Jel viskozu veya jel hafıza köpüğü, sıkışan vücut ısısını azaltmak için visko köpükle kaynatılmış jel parçacıklarından oluşur, baharın geri zamanını hızlandırır ve yatağın daha yumuşak hissetmesine yardımcı olur. Bu teknoloji aslında Peterson Chemical Technology tarafından geliştirilmiş ve patentlenmiştir [4] ve jelat şilteleri [5] Serta'nın iComfort hattının ve Simmon's Beautyrest'in 2011 yılında piyasaya çıkması ile popüler olmuştur. Jel ile doldurulan bellek köpüğü, daha sonra Bir faz değiştirme malzemesi olarak kapsüldeki bir katıdan bir sıvı "duruma" değişerek istenen sıcaklık dengelemesi veya soğutma etkisini elde edecek olan jel içeren "boncuklar". Değişen fiziksel durumlar, bir elemanın ısı emme özelliklerini önemli ölçüde değiştirebilir, bu yüzden teknoloji bellek köpüğüne uygulanır.

Jel hafıza köpüğünün geliştirilmesinden bu yana, diğer malzemeler eklenmiştir. Aloe vera , yeşil çay özü ve aktif kömür köpük ile kokuları azaltmak ve hatta uyurken aromaterapi sağlamak için birleştirilmiştir. Rayon , rahatlığı artırmak için bellek köpük yataklar üzerindeki dokuma şilte örtülerinde nemi vücudun dışına çıkarmak için kullanılmıştır. Fazla değişme malzemeleri (PCM) bellek köpüklü yastıklar, yataklar ve yatak yastıkları üzerinde kullanılan kapaklarda da kullanılmıştır.


Şirket: Deqing Pinze Ev Tekstili Co, Ltd

Tel: + 86-572-8832700

Faks: + 86-572-8832500

Cep telefonu: +8615325829677

Satış müdürü: Kevin Xu

E-posta: kevin@pinzehometextiles.com

Ekle: Changhong East Street 858, Wukang Kasabası, Deqing İlçesi, Zhejiang şehri Huzhou eyaleti, Çin.

Resmi web sitesi: http://www.chinamemoryfoams.com